Saçlar Neden Dökülür?

Saçlar Neden Dökülür? Erkek tipi saç dökülmesinin en önemli nedeni saç köklerinin genetik olarak erkeklik hormonlarına duyarlı olmasıdır. Erkek hormonları androjenler olarak adlandırılır. Bu nedenle erkek tipi saç dökülmesine “androgenetik kellik”  “androgenetik saç dökülmesi” denir. Androjenlerin saçları dökmesinin bilinen üç nedeni vardır. Bu üç nedende birbirleriyle son derece alakalıdır.

Erkek tipi saç dökülmesine sahip kişilerin kromozomlarında özel genetik kodlar mevcuttur. Bu genler anne ve babadan geçerler. Bir tek gen ya da birden fazla gen saç dökülmesine neden olabilir. Kuşaktan kuşağa bu şekilde aktarılır.

Saçlar Neden Dökülür?

Kellik Anneden mi Babadan mı?

Anneden aktarılan genler daha önemlidir. Anneden gelen bu genleri taşıyan erkek çocuklarda kellik ya da saç dökülmesi görülür. Genetik geçişin baskın olduğu ve mutlaka çocuklarda ortaya çıkacağı tezi yanlıştır. Ayrıca genetik geçiş olan hem oğlan ve hem de kızlarda saç dökülmesi olacağı da yanlış bir inanıştır.

Geni Taşıyan Herkes Kel Olur mu?

Bir başka yanlış inanışta bu genleri taşıyan herkesin kel olacağı savıdır. Saç dökülmesi bu kişilerde sınırlı kalabilir veya olmayabilir. Bir başka deyişle kellik geninin etkilerinin ortaya çıkışı tamamen kişiye özeldir. Aynı geni taşıyan biri kel olurken diğerinde aynı etki görülmeyebilir. Bu genin etkilerini, ortaya çıkaran kişinin bireysel farklılıklarıdır. Başka faktörler bu genin etkinliğini arttırır. Diğer hormonlar, stres, sigara, yaşam tarzı, yaş gibi birçok etken bu genin etkinliğini değiştirir. Özetle bu gene sahip olan herkes kel olacak diye bir yargıya varamayız.

Kelliğe Neden Olan Özel Bir Gen Bulundu Mu?

Sadece özel bir genin kelliğe neden olduğu söylenemez. Fakat bazı şeyler kesin olarak bilinmektedir. Bunlar erkeklik hormonları, 5 alfa redüktaz adı verilen enzim ve saç köklerindeki erkeklik hormonu almaçları saç dökülmesine neden olan üçlüdür. 5 alfa redüktaz enzimi testesteron hormonunu çok daha güçlü bir testesteron olan dihidro-testesterona dönüştürür. Dihidro testesteron ise saç kökündeki almaçlara bağlanır. Aşırı androjen hormon etkisi ise saç dökülmesine neden olmaktadır.

 

Günümüzdeki bilgiler ışığında saç dökülmesinin nedenleri bunlardır. Fakat gelecekte belki de özel genler tanımlanabilir. Böyle bir gen tanımlanması bize birçok avantaj sağlayabilir. Saç dökülmesi tedavisinde ilerlemelere neden olabilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Mesaj Yolla WhatsApp
SMesaj Yolla WhatsApp