Saç Dökülmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Saç Dökülmesinin Teşhis ve Tedavisi; Doktor sizin günlük saç dökülme miktarınızı anlamak için bir takım sorular sorar. Daha sonra kafa derinizi yakından inceleyerek saç dökülme şeklinizi teşhis eder. Nazikçe saçlarınızdan hafif çekerek test eder. Saçlı derinizde saç dökülmesine neden olacak mantar, saçkıran, kepeklenme varsa bu görerek de teşhis edilebilir. Gerekirse loop adı verilen büyüteçlerle de yakından saçlı deri incelemesi yapılır.

Saç Dökülmesinin Teşhis ve Tedavisi

Saç Dökülmesinin Teşhis ve Tedavisi

Gerek görülürse saçlı derinizden küçük bir parça alınıp mikroskopta incelenir. Saçlarda mikroskopta incelenebilir. Bunlarda yeterli olmazsa kan tahlilleri gerekebilir. Özellikle saç dökülmesine neden olan tiroid bezi hormonlarına bakılabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmesinin tedavisi saç dökülmesinin nedenine göre değişir. Mantar, saç kıran, kepek gibi yerel etkenler kremler, ilaçlarla tedavi edilir.  Uzun dönem saç dökülmesini önlemek için şampuanlar kullanılır.

Kemoterapiye bağlı saç dökülmesi bu tedavi bittikten sonra durur ve saçlar yeniden çıkar. Tiroid hastalıklarına bağlı olan saç dökülmesi de geri dönüşlüdür. Hastalığın tedavisi ilaçlarla yapılır. İlaç kullanılmaya başladıktan sonra saçlar tekrar çıkar.

Stres nedenli saç dökülmelerinde de stres oratdan kalktığında saçlar tekrar çıkar. Bu nedenle böyle durumlarda psikiatrist desteği fayda sağlar.

Saç dökülmesinin tedavisinde aşağıdaki seçenekler kullanılmaktadır:

  • Minoxidil; reçetesiz satılıyor. Bu ilaç sprey yada kafa derisine sürme şeklinde günde iki kere kafa derisine uygulanır.

    Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir? Saç Dökülmesinin Teşhis ve Tedavisi

    Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

  • Finasteride; ilaç olarak eczanede satılır. Reçete gerektirir. Günde bir kere alınan hap formundadır.
  • Alopesi areata adı verilen ve immün sistem tarafından kıl köklerine antikor oluştuğu bir hastalık durumu vardır. Saç köklerine karşı oluşan antikorlar saçları döker. Bu dökülmeyi önlemek için immün sistemi baskılamak gerekir. Bunun için kortikosteroidler kullanılır. Bu ilaç iğne, krem veya hap olarak kullanılmaktadır. Bu hastalığın ağırlığına göre kullanılacak yol seçilir.
  • Saçlı deride oluşan bazı alerjik hastalıklarda da kortikosteroidler kullanılabilir. Bunlar ilaçtır ve reçete ile alınır. Doktorun takibi şarttır.

Erkek tipi genetik nedenli saç dökülmesi için herhangi bir ilaç yoktur. Saç ekimi en iyi çözüm olarak önümüzde durmaktadır. Genetik nedenli saç dökülmelerinde dökülmeyi yavaşlatıcı tedaviler denenebilir Fakat kafa arkası ve ense üstündeki saçları kaybetmeden saç ekimi bir çözüm olabilir.

Saç Ekimi

Acıbadem Saç Ekimi


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Mesaj Yolla WhatsApp
SMesaj Yolla WhatsApp