Saç Dökülmesinin Tedavisi

Saç Dökülmesinin Tedavisi; Erkeklerin %85 kadarında elli yaşlarına geldiklerinde saçlarda seyrekleşme belirgin olarak izlenir. Maalesef bazı erkeklerde bu seyrekleşme ve dökülme 20’li yaşlarda başlar.

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesini önlemek için sizin yapabileceğiniz bir şey var mı? Bu sorunun cevabı evettir. Örneğin sigara içiyorsanız sigarayı hemen bırakın. Sigara saç dökülmesinin önemli nedenlerinden biridir.

Saç dökülmesinin altında genelde bir hastalık yoktur. Çoğu zaman genetik sebeplerle saçlar dökülür. Yani atalarımızda saç dökülmesi ve kellik varsa maalesef sizde de aynı şeyin görülme ihtimali çok yüksektir. Bu tip saç dökülmesine erkek tipi saç dökülmesi diyoruz. Aşırı vitamin A kullanımı saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca kötü beslenme ve protein yetersizlikleri de saç dökülmesi nedenlerindendir. Aşırı stres ani saç dökülmelerine neden olabilir. Fakat erkek tipi olmayan bu saç dökülmeleri genellikle stres geçince geri döner. Yani saçlar tekrar çıkar.

Mevcut Saçlarınız Koruyun

Saçlarınızı kaybettiğinizde onları yerine getirmek zordur. Saçları kaybetmemek önemlidir. Büyük ve sihirli ürün olarak piyasada var olan ürünlerden kaçının. Çoğunun bir işe yaramadığını bilin. En doğrusu konunun uzmanı olan dermatoloji uzmanına başvurun. Size en doğru ürünü tavsiye edecek olan kişi dermatoloji uzmanıdır.

Erkek Tipi Saç Dökülme Aşamaları

Saçlar Nereden Dökülmeye Başlar? Saçlar ön saç çizgisinin yıllar içinde geriye çekilmesi şeklinde dökülmeye başlar. Öndeki saç çizgisi geriye kayar yandaki çizgi daha fazla geriye kayar. İkinci aşamada tepe bölgesinde seyrelme olur. Tepe bölgesinde kellik daha da belirginleşir. Dökülme devam ederse tepe ile ön taraftaki kel bölge birleşir.

erkek tipi saç dökülmesi

erkek tipi saç dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesinde suçlanan hormon DHT yani di hidro testetteron hormonudur. DHT saç foliküllerinin yani köklerinin büzülmesine neden olur. En sonunda zayıflayan saç kök hücreleri saç üretemez hale gelir. Saç dökülür.

 

Saç Dökülmesinde kullanılan İlaçlar

Saç Dökülmesinin Tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar aşağıdaki gibidir. Tam dökülme olmuş ise bu ilaçlar malesef işe yaramayacaktır.

Saç Dökülmesinin Tedavisi

Saç Dökülmesinin Tedavisi

 Minoxidil

Minoksidil erkek tipi saç dökülmesini tam olarak durduramaz fakat yavaşlatır. Yani saç dökülmesini yavaşlatır. Bu sağlık bakanlığı tarafından onaylı ve eczanelerde satılan tıbbi bir ilaçtır. Saçlı deriye losyon şeklinde sürülerek masaj yaparak uygulanır. Minoxidil saçların dökülmesini yavaşlatır. Aynı zamanda minoksidil saçların büyümesini ve güçlenmesini destekler. Fakat kullanımı bırakıldığında dökülme geri döner. Yani minoksil kullanıldığı süreçte etkili olan kısa etkili bir ilaçtır.

Finasteride

Bir diğer saç dökülmesini önleyen ilaç Finasteride hapıdır. Bu ilaçda sağlık bakanlığa onaylı ve eczanelerde satılıp reçete ile alınan ilaçlardandır. Finasteride hapı saç dökülmesine neden olan DHT “di hidro testesteron” hormonunun vücutta oluşumunu azaltır. Finasteride saç dökülmesini azaltır. Aynı zamanda yeni saçların çıkmasını da sağlayabilir. Birçok doktor minoxidilden daha etkili olduğunu iddia etmektedir. Hanmile kadınların dokunması ve kullanması yasaktır. Bebkte doğumsal anormalliklere neden olur. Bu ilaçta sadece kullanıldığı sürece etki eder. Bırakıldığında etkisi biter.

Dökülmüş Saçlarda Tedavi

Peruk

Peruk dökülmüş saçlarda tedavi olmasa bile kozmetik açıdan rahatlama sağlayabilir. Doğru peruğu seçmek için oldukça uzun bir araştırma yapmalısınız. Kalite ve görünüm açısından bir çok peruk çeşidi bulabilirsiniz. Bunun için önemli bir araştırma yapmak zorundasınız. Peruk fiyatları 100 Tl İle 1000 tl arasında değişmektedir. Bir peruk dükkânında doğrudan deneyerek ve seçerek almak en dorusu olacaktır.

Saç Ekimi

Saç ekimine uygunsanız saç ekimi sizin için iyi bir tedavi şekli olabilir. Kafanın arkasındaki saç kökleri yeterince var mı? Eğer var ve yeterli, sıklıkta ise size saç ekimi yapılabilir diyebiliriz. Buradaki saçlar alınarak ön taraftaki boş alana ekilebilir. Ya da seyrek bölge sıklaştırılır. Saç ekimi fiyatları yapılan tekniğe göre değişmektedir. Acıbadem grubunda saç ekimi yaptırmak isterseniz bize ulaşın. Size saç ekimi hakkında daha detaylı bilgi verelim.

dhi saç ekimi

saç ekimi


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Mesaj Yolla WhatsApp
SMesaj Yolla WhatsApp