Saç Dökülmesinin Belirtileri

Saç Dökülmesinin Belirtileri; Aslında hepimizin saçları her gün dökülür. Bunu çoğunlukla fark etmeyiz. Normalde 100 adete kadar günlük saç dökülmesi normal kabul edilir.

Saç Dökülmesinin Belirtileri

Saç Dökülmesinin Belirtileri

Bu sayıdan daha fazla dökülme saç dökülmesi olarak kabul edilir. Ailesel yani genetik etkiler erkek tipi saç dökülmesinin en önemli nedenidir.
Ailesel saç dökülmesi erkeklerde kellikle sonuçlanabilir. Kadınlarda ailesel dökülme daha çok tepe bölgesinde seyrelme ve incelme şeklinde görülür. İnsanların neredeyse yarısında özellikle 50 yaş civarına gelindiğinde bu tip saç dökülmesi gözlenir.

Saç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri

• En önemli saç dökülmesi nedeni aileseldir. En çok görülen bu saç dökülmesi iki şekilde görülür. Erkek tipi saç dökülmesi ve kadın tipi saç dökülmesi.
• Hastalıklara, ameliyatlara bağlı stres sıkıntı durumu ve yüksek ateş saç dökülmesine neden olabilir.
• Kanser hücrelerini yok etmek için kullanılan kemoterapi saç dökülmesine neden olabilir.
• Yüksek doz ve güçlü ilaçların kullanımı saç dökülmesinin sebeplerinden olabilir.
• Yaşlandıkça saçların dökülme ve kırılma ihtimali artar. Yaşlılık saç dökülmesi nedenlerindendir. Ayrıca saç telleri incelir.
• Protein ve demirden fakir diyetler saç dökülmesine neden olabilir. Aşırı diyet yapmakta aynı şekilde saç dökülmesi nedeni olabilir.
• Hipotiroidi veya hipertiroidi denilen hormonsal hastalıklar saç dökülmesi yapabilir.
• Çocuklarda daha çok görülen saçkıran hastalığı saç dökülmesine neden olur.

Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Ne tür saç dökülmesi olduğuna göre belirtiler değişebilir. Saçlar çok yavaş dökülüyor ya da inceliyorsa saç dökülmesi geç fark edilir. Genelde tutam tutam dökülen saçlar saçların çoğunun kaybına neden olacağının göstergesidir. Bu duruma yaygın saç dökülmesi denir. Saç dökülmesi küçük alanlarda ise sınırlı saç dökülmesi denir.
Erkeklerde alında açılma, saç çizgisinin geriye çekilmesi saç dökülmesinin belirtisidir. Tepede seyrelme ilk belirtilerden biri olabilir. Kadında ise dökülme genelde incelme ve tepede seyrelme şeklindedir. Bu belirtiler yaşla artar. En hızlandığı dönem 50 yaş civarındadır. Belirtiler daha aşikar hale gelir. Bu durumda uzman hekimlerden fikir almanızda fayda vardır. Genetik yada ailesel saç dökülmesi ayrımı iyi yapılmalıdır.

Saç Ekimi Türkiye


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Mesaj Yolla WhatsApp
SMesaj Yolla WhatsApp